menu close menu

Schole gregoriańskie

Schola Cantorum Sancti Joseph

Św. Hildegarda z Bingen mówiła: „wszyscy ci, którzy bez należytego powodu zachowują milczenie w kościołach przywykłych do śpiewu na cześć Boga, nie zasługują na to, by słuchać w niebie cudownych symfonii aniołów wyśpiewujących chwałę Pana”. Pomni na te słowa i wielokrotnie ponawiane i przypominane przez najwyższe autorytety Kościoła katolickiego zalecenia, aby śpiew gregoriański miał pierwsze miejsce przed innymi rodzajami śpiewu, także i my staramy się dbać o piękną muzyczną oprawę liturgii i nabożeństw.

Schola Cantorum Sancti Ioseph wykonuje chorał gregoriański. Powstała w 2010 r. na zaproszenie ks. Grzegorza Śniadocha IBP, początkowo w celu śpiewania Tractusów w okresie Wielkiego Postu, a następnie także wykonania całości śpiewów w czasie Triduum Sacrum, w tym Ciemnych Jutrzni.

Schola wywodzi się ze Scholae Gregorianae Silesiensis. W swoim śpiewie wychodzi z założenia, że podstawą uprawiania chorału jest śpiew psalmów, najlepiej zgodny z monastyczną tradycją liturgii godzin, a dopiero jej rozwinięciem może być inny śpiew chorałowy. W swoich kantorskich działaniach poszukuje zrozumienia niuansów modalnego strojenia systemu ośmiu tonów, wykorzystując przy tym kontakty z ludowymi śpiewakami tradycyjnymi z Polski oraz kantorami z zagranicy. Ma za sobą tysiące godzin poświęcone nauce, kursom, poszukiwaniom czy dyskusjom, co pozwala dobrze rozumieć się we wspólnym śpiewie.

Członkowie scholi, poza chorałem, są też miłośnikami starych polskich pieśni religijnych, których uczą się od śpiewaków ludowych i ze starych śpiewników. Dla zbierania oryginalnych tekstów i ich wariantów w 2007 r. utworzono stronę-forum internetowe www.spiewnik.katolicy.net, do którego współtworzenia wszyscy mogą czuć się zaproszeni. Schola szanuje tradycję w dawnej formie, ucząc się jej od przodków, by przekazać następnym pokoleniom. Integralność naszej wiary wymaga bowiem praktykowania zasad obowiązujących przez stulecia, w tym modlitwy angażującej całe ciało. Stąd mocny charakter wykonywanego przez scholę śpiewu, jaki spotkać można jeszcze tylko w niektórych kościołach szczególnie wschodniej Polski, gdzie „gdy lud śpiewa, trzęsą się ściany ich świątyń”.

Schola Cantorum Sancti Ioseph śpiewa przeważnie na niedzielnych mszach o godz. 9.00 i podczas różnych świąt w ciągu całego roku liturgicznego. Prowadzącym jest Konrad Zagajewski (kkzagajewski@wp.pl, tel. 609 655 695). Chętnych do włączenia się działalność scholi zapraszamy po śpiewie w niedziele albo do kontaktu mailowego. Nie ma osobnych prób, jest wspólne śpiewanie, zgodnie z tradycyjnym sposobem nauki śpiewu.

 

Schola Gregoriana Vratislaviensis Lumen de Lumine 

W 2018 roku została powołana do życia Schola Gregoriana Vratislaviensis Lumen de Lumine. Spiritus movens aktywności jest Łukasz Czartowski, kantor posługujący w naszym duszpasterstwie od 2018 r. – absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu oraz Papieskiego Instytutu Muzyki Sakralnej w Rzymie, w latach 2018-2020 śpiewak w Chórze Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu, członek polskiej sekcji Międzynarodowego Stowarzyszenia Studiów Śpiewu Gregoriańskiego.

Schola Lumen de Lumine nie zawęża swojego repertuaru do śpiewu gregoriańskiego, sięgając również po renesansowe, barokowe, ale i współczesne polifoniczne arcydzieła muzyki sakralnej. Chorał gregoriański wykonywany jest techniką śpiewu klasycznego, a źródło interpretacji stanowią pierwsze neumatyczne zapisy bezliniowe z X i XI wieku oraz diastematyczne manuskrypty dojrzałego średniowiecza. Zespół regularnie angażuje się w śpiew podczas liturgii. Prężny rozwój scholi oraz dalsze pomysły na promowanie chorału gregoriańskiego sprawiły, że w 2020 roku powołana została do życia Fundacja o tożsamej nazwie, w ramach której rodzą się kolejne inicjatywy:

Po łacinie nie przeminie – cykl spotkań dedykowanych wszystkim zainteresowanym tematyką chorału;

Officium online – spotkania internetowe, w ramach których chętni z całego świata łączą się na śpiewaniu tradycyjnego brewiarza po łacinie;

Convivium Gregorianum – warsztaty chorału gregoriańskiego, w ramach których w lipcu 2022 r. odbył się Pierwszy Ogólnopolski Kurs Chorału Gregoriańskiego.

W najbliższych planach fundacji jest przeprowadzenie kolejnych edycji Ogólnopolskiego Kursu Chorału Gregoriańskiego we Wrocławiu i wiele innych.

Zapraszamy serdecznie do współpracy z Fundacją Lumen de Lumine na rzecz popularyzowania bogactwa muzycznych tradycji Kościoła. Ad maiorem Dei gloriam!

Kontakt:

tel. + 48. 887 877 756 (Łukasz Czartowski), 

e- mail: fundacja@scholalumen.pl

www. https://scholalumen.pl/

Facebook: https://www.facebook.com/fundacja.lumen